Ryszard Pawłowski

Odwaga i determinacja

Ryszard Pawłowski (rocznik 1950), w swojej ponad 40-letniej karierze, wielokrotnie odznaczał się ogromną odwagą i determinacją w dążeniu do celu. Zdobył 11 szczytów ośmiotysięcznych (m.in. K2 – 8611 m n.p.m). Jako jedyny Polak pięciokrotnie zdobył Mount Everest (8848 m n.p.m), gdzie spędził noc na półce skalnej w strefie śmierci (obszar leżący powyżej 8000 m n.p.m. – człowiek nie jest w stanie tam długo przeżyć  ze względu na niedotlenienie organizmu powodujące obrzęk płuc oraz mózgu). Jest światowym rekordzistą w wejściu na Ama Dablam (6856 m n.p.m), gdzie był aż 28 razy. Zorganizował i odbył ponad 300 wypraw w góry wysokie. Należy do prestiżowego stowarzyszenia The Explorers Club, które zrzesza ok. 3000 odkrywców i badaczy z całego świata. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i innych sławnych himalaistów. 

Pasja i zawód

Z wykształcenia inżynier elektryk, przez długi czas łączył wieczorowe studia z etatem w kopalni węgla kamiennego, gdzie później wielokrotnie otrzymywał propozycje objęcia intratnych stanowisk. Ostatecznie  poświęcił się wspinaczce, na którą wcześniej – mimo pasji – nie miał zbyt wiele czasu, ze względu na naukę i obowiązki zawodowe. Został przewodnikiem wysokogórskim, łącząc miłość do gór z pracą zawodową. Gdy wreszcie wspinaczce mógł poświęcić więcej czasu, wspinał się również w trudnych warunkach, (w swojej książce “Smak Gór” pisał: „Rzucałem się na góry, jak głodny na jedzenie”.) co jak uważa bardzo pomogło mu w późniejszych trudnych sytuacjach m.in. na Mount Everest. 

Od 20 lat prowadzi Agencję Górską Patagonia umożliwiając miłośnikom gór przeżyć przygodę swojego życia. Co roku, regularnie organizuje wyprawy na całym świecie – od łatwych trekkingów do ambitnych wyjazdów alpinistycznych w góry wysokie. 

Ryszard Pawłowski aktywnie realizuje też swoją pasję do fotografowania i filmowania. Jest laureatem nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Jest autorem książki “Smak Gór”, a jego biografię napisał Piotr Drożdż – książka “Ryszard Pawłowski. 40 lat w górach”. 

Metryczka

Ryszard Pawłowski 

Data i miejsce urodzenia: 1950, Bogatynia
Zawód: inżynier elektryk, przewodnik wysokogórski

Osiągnięcia:
▲  Zdobył 11 z 14 ośmiotysięczników – Broad Peak, Annapurna, Nanga Parbat, Mount Everest (5 razy), Lhotse, K2, Gaszerbrum I, Gaszerbrum II (3 razy), Czo Oju (2 razy), Sziszapangma, Manaslu.

▲  Inne: Kohe Tez, Kohe Shan (Hindukusz), Pik Ismaila Samaniego, Langtang Lirung (pierwsze polskie wejście), Pumori (drogą klasyczną), Uszba, Fitz Roy, Ama Dablam (pierwsze polskie wejście), Torres del Paine (pierwsze polskie wejście).

▲ Jako przewodnik wszedł m.in. na: 28 razy na Ama Dablam, 34 razy na Aconcagua, 35 razy na Elbrus, 9 razy na Denali (McKinley), 35 razy na Island Peak, 2 razy na Pumori, 2 razy Cotopaxi, 2 razy Kazbek.