Monika Witkowska

Podróż w nieznane

Główną pasją Moniki Witkowskiej (urodzonej w 1966), od zawsze były podróże oraz związane z nimi aktywności outdoorowe – przede wszystkim żeglarstwo i wspinaczka górska. Monika odwiedziła ponad 180 krajów, zdobyła 3 ośmiotysięczniki – Mount Everest, Manaslu oraz Lhotse, wiele szczytów gór wysokich (m.in. Matterhorn, Denali, Aconcaguę, Mt Blanc, Masyw Vinsona), opłynęła Czukotkę i Przylądek Horn oraz dotarła jachtem do polskiej bazy arktycznej jako pierwsza na świecie. Odbyła także trudny, trzymiesięczny rejs przez Przejście Północno-Zachodnie, od Grenlandii na Alaskę. Zdobyła także Koronę Ziemi – zarówno w wersji Reinholda Messnera, jak i Richarda Bassa oraz ich modyfikacjach, uwzględniających Mont Blanc, jako najwyższy szczyt Europy. Przez wiele lat należała do Kapituły Kolosów, a od 2012 roku jest członkiem Rady Kolosów.

Praca z pasją

Monika, absolwentka Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim z zawodu jest dziennikarką, dzięki czemu może w praktyczny sposób łączyć swoją pasję do podróży z pracą. Przez kilka lat prowadziła dodatek “Turystyka” w Gazecie Wyborczej, pisała też do wielu magazynów i gazet m.in. National Geographic-Traveler, Jachting, Żagle, Magazyn Góry, SkiMagazyn, Rzeczpospolita, Puls Biznesu, Dziennik, Viva, Olivia, Twój Styl. Często jeździ na wycieczki zagraniczne jako pilot (główny kierunek to Azja, Ameryka Południowa i Afryka). Prowadzi liczne szkolenia, wykłady motywacyjne i prelekcje. Jest autorką i współautorką kilkunastu książek o podróżach.

Monika Witkowska za jeden z ulubionych sposobów podróżowania uważa autostop, choć jak sama zaznacza, wcale nie jest samotniczką. Jeżdżenie samochodem bez wcześniej ustalonej trasy pozwala jej lepiej poznać dany kraj i nawiązać lepsze kontakty z miejscowymi ludźmi.

Metryczka

Monika Witkowska

Data i miejsce urodzenia: 1966, Warszawa
Zawód: dziennikarz, pisarz, podróżnik

Osiągnięcia:

▲  Zdobyła 3 z 14 ośmiotysięczników – Mount Everest (2013), Manaslu (2018) oraz Lhotse (2019) oraz wszystkie najwyższe szczyty siedmiu kontynentów – zarówno w wersji Reinholda Messnera, Richarda Bassa, jak i ich modyfikacjach, uwzględniających jako najwyższy szczyt w Europie Mont Blanc.

▲  Łącznie przebyła około 30 tysięcy mil morskich na pokładzie małych jachtów i żaglowców.