Wiatr i mróz w górach. Jak skutecznie chronić przed nimi skórę?

Osłona nosa przed słońcem i mrozem do okularów

 

Zimowe aktywności w górach, to prawdziwe wyzwanie dla skóry. Odpowiednie zabezpieczenie pozwoli uniknąć szkodliwych odmrożeń, podrażnień, a także szybko powstających zmarszczek. Które metody zapewniają najlepszą ochronę?

 

Po co nam ochrona skóry w górach

Mróz i wiatr podrażnia warstwę naskórka, co zaburza pracę gruczołów łojowych, a w efekcie osłabia warstwę ochronną skóry. Do najczęściej występujących skutków nadmiernej ekspozycji na ich działanie należą:

▲ przesuszenie i szorstkość,
▲ podrażnienia, zaczerwienienie i przebarwienia,
▲ swędzenie i ból,
▲ pękanie naczynek krwionośnych,
▲ pękający i łuszczący się naskórek.

Jeśli będziemy regularnie narażać się na takie niesprzyjające warunki, to skóra będzie tracić swoją elastyczność i sprężystość. Doprowadzi to do jej szybszego starzenia się i powstawania zmarszczek. Głębokie odmrożenia mogą przyczynić się do powstania bolesnych i trudno gojących się ran, a także nieodwracalnych zmian – trwałego upośledzenia czucia w kończynach, zaburzeń ruchu, a nawet amputacji.

 

Co chronić

Na odmrożenia najbardziej narażone są nos, uszy, policzki i broda oraz palce u rąk i nóg. Większość części ciała zabezpieczymy stosując odpowiednią odzież – czapka, rękawiczki, buty, spodnie i kurtka. Odzież powinna dobrze odprowadzać pot, zapewniać szeroki zakres termiczny, gwarantować odpowiednią wiatroodporność, a przede wszystkim – być lekka i nie krępować ruchów. Jej elementy należy ubierać warstwowo tak, aby można było dowolnie je zakładać i ściągać.

 

Osłona nosa przed słońcem i mrozem do okularów

 

Jak chronić

Najwięcej problemów sprawia odpowiednie zabezpieczenie policzków, brody i nosa, ponieważ całkowite osłonięcie ich odzieżą jest trudne, niewygodne, a często wręcz niemożliwe. Przed każdym wyjściem, niezbędne jest stosowanie tłustych i półtłustych kremów, których zadaniem jest utworzenie warstwy ochronnej, utrudniającej przenikanie zimna. Na usta należy stosować pomadkę ochronną, która zapobiega ich pękaniu i wysuszaniu. W pogodne dni warto stosować kremy z filtrami chroniącymi przed promieniami słonecznymi.

Uwaga!
Przed wyjściem na szlak nie używaj kremów nawilżających. Zawarta w nich woda przy niskiej temperaturze i wietrze wywołuje przekrwienia i przyczynia się do powstania odmrożeń skóry.

Nos jest najbardziej wysuniętą częścią twarzy, przez co jest szczególnie narażony na odmrożenia. W tym przypadku stosowanie kremów może okazać się niewystarczające, dlatego warto wyposażyć się w specjalistyczną osłonę nosa do okularów. Jest to produkt wielokrotnego użytku, pasujący do większości typów okularów. Zabezpieczy ona nos przed mrozem i wiatrem. Dodatkowo osłona nosa ochroni Twój nos przed promieniami słonecznymi (posiada najwyższy możliwy wskaźnik ochrony przed promieniami UV dla odzieży – UPF 50+).

 

Osłona nosa do okularów przed słońcem i mrozem

 

Odmrożenie i co dalej

Jeśli dojdzie do odmrożenia, to przede wszystkim należy ocenić jego poziom. W przypadku lekkich odmrożeń, należy stopniowo rozgrzewać uszkodzone miejsce – lekko ciepłą wodą zwiększając jej temperaturę do około 40 stopni. Skuteczne okażą się też preparaty z alantoiną i D-pantenolem, które łagodzą uszkodzenia, regenerują naskórek i przywracają skórze prawidłowy wygląd. W przypadku bardziej dotkliwych odmrożeń, należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

 

Przygotuj się do wyprawy

Skoro i tak przed każdą wyprawą w góry poświęcamy czas na przygotowanie trasy i niezbędnego sprzętu, to warto spędzić na tym kilka minut więcej i zatroszczyć się również o odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem i wiatrem. Taka profilaktyka nie tylko pomoże uchronić się przed przedwczesnym starzeniem się skóry i groźnymi odmrożeniami, ale zwiększy też nasz komfort, co przekłada się na wyniki.

 

Ochrona przed wiatrem i mrozem w górach

 

OSTATNIE
WPISY

Wiatr i mróz w górach. Jak skutecznie chronić przed nimi skórę?

03 / 10 / 2020

▲ THE 7 SUMMITS – Born to explore

01 / 05 / 2020